Завзятливі і депресивні: як гаджети вплинули на мислення покоління Z і A та хто на цьому заробив

Завзятливі і депресивні: як гаджети вплинули на мислення покоління Z і A та хто на цьому заробив

За останні десятиліття гаджети повністю заповнили наше життя, забрали вільний час і зробили нас залежними, проте, з іншого боку, вони нам надають величезну допомогу, пов’язуючи з людьми, які далеко живуть, через глобальну мережу Інтернет. Наскільки корисні і шкідливі гаджети?

Для залучення численної аудиторії творці Facebook використовували “особливість людської психіки, її вразливість”. Саме в цьому зізнався і висловив свої співчуття, що брав участь в цьому, Шон Паркер, який є екс-президентом компанії.

Зауважимо, що розробники, дизайнери, топ-менеджери та інші люди, які беруть участь в розкручуванні “соцмереж”, суворо обмежують їх використання в своїх будинках, так як знають їх згубний вплив. Недарма Білл Гейтс забороняв використання телефонів своїм дітям до 14-річного віку. Обмеження в своїх сім’ях також вводили Ларрі Пейдж, Джиммі Вейлз та інші відомі розробники сайтів. У 2010 році Стів Джобс заявив, що його діти не користуються Айпадом.

Сучасні технології не тільки забирають час, увагу, а й чинять негативний вплив на здоров’я. У Каліфорнії школярі малюють, ходять в походи, відвідують відомі пам’ятки і зовсім не контактують з екранами до 13 років.

Відмінності цифрового покоління

Підлітків, народжених після 1995 року, найчастіше називають поколінням Z, адже вони не уявляють своє життя без інтернету, соцмереж і гаджетів.

У той же час, більш старшому поколінню всі нововведення здаються революційним проривом. Підлітки Z істотно відрізняються навіть від дітей, народжених на 10-15 років раніше, не кажучи вже за людей середнього віку.

Вплив на здоров’я

Повноцінним сном вважається нічний відпочинок, тривалістю понад 8 годин, проте американські дослідження, які провела Джин Твенг показують, що 40% підлітків сплять менше 6-7 годин. Найчастіше причиною недосипу є залежність від соцмереж, комп’ютерні ігри, чати.

Брак сну підвищує ризик розвитку ожиріння, цукрового діабету, а також психічних розладів. Справа в тому, що підсвічування екрану пригнічує вироблення мелатоніну, який відповідає за процес засинання. Дефіцит гормону призводить до того, що ми не відчуваємо сонливість, неспокійно спимо вночі.

Завдяки дослідженням було встановлено, що люди, які часто дивляться в екран, відчувають себе більш нещасними. В Америці підліткова депресія набула масштабів епідемії. На жаль, зі збільшенням числа випадків депресивних розладів підвищується частота суїцидальних спроб. У 2017 році серед усіх причин смерті підлітків віком 15-24 років другим в рейтингу стояв суїцид.

Однак, не можна забути про користь гаджетів, адже завдяки їм ми можемо швидко викликати бригаду швидкої медичної допомоги, співробітників правоохоронних органів. У той же час, інтернет багато в чому робить наше життя комфортніше. Інформація, надана в світовій павутині, також допомагає запобігти захворюванням. Людина, не виходячи з дому, може знайти потрібну клініку, записатися на прийом, подивитися графік роботи медичного закладу і не тільки.

Крім того, соціальні мережі через пости допомагають людям з важкими хворобами знайти підтримку небайдужих.

Можливості освіти

Сучасні технології дають нам безмежні можливості, які раніше були недоступні. За допомогою інтернету можна придбати книги, квитки в театр, послухати лекції відомих учених, світових експертів, взяти участь в онлайн-конференції.

Завдяки інтернету багато людей, які не мають можливості здобути освіту, можуть навчатися онлайн. Це стосується дітей із бідних сімей, інвалідів, а також жителів невеликих селищ.

Крім усього, завдяки світовій павутині багато людей знайшли друзів, родичів, з якими довгий час не підтримували зв’язок, а деякі познайомилися з роботодавцями та кардинально змінили своє життя, переїхавши кордон для проживання і праці.

А як же покоління Альфа?

«Діти міленіалів» або покоління Альфа вже впливають на купівельні рішення всередині сімей. Багато батьків відзначають, що більше значення для дітей мають не іграшки, а технології або гаджети. Більшість людей запитують думку своїх дітей, перш ніж купити новий лептоп, планшет або телефон.

Можна зробити висновок, що гаджети забирають вільний час у підростаючого покоління і урізають проведення часу з однолітками, але з другого боку, сприяють їх швидшому розвитку. Вибір залишається за батьками: захистити свою дитину від світу цифрових технологій і навчати більш прийнятним варіантам дозвілля, або заохочувати, у надії, що з дитини вийти другий Білл Гейтс або Ілон Маск.

Статтю підготувала лікар-невропатолог Міненко Тетяна Вікторівна

Ціни