Як наша шкіра пов'язана з психікою і що про це думають психоаналітики

Як наша шкіра пов'язана з психікою і що про це думають психоаналітики

Шкіра людини — важливий орган, який виконує безліч функцій, а саме захисну, дихальну, обмінну, терморегулюючу і інші. Крім того, шкірні покриви грають особливу роль в психологічних процесах, які не контролюються людьми.

Саме в дитячому віці шкіра служить провідником у спілкуванні з оточуючим світом, адже новонароджений ще не може усвідомлено сприймати інформацію. Шкіра немовляти «вбирає» всі дії матері — ніжний дотик, грубий контакт. Ця особливість стала основою адгезивної ідентифікації, тобто здатності малюка сприймати матусю як частину свого тіла (як це було в період внутрішньоутробного розвитку).

Зигмунд Фрейд у своїх роботах зазначав, що дотики, тактильна взаємодія беруть безпосередню участь у формуванні психічних функцій. Цей факт підтверджується однаковим походженням шкірних покривів і мозку — з ектодерми.

Психотерапевт з Польщі Естер Бік, спостерігаючи за немовлятами, прийшла до такого висновку — новонароджені з перших днів життя потребують матері, яка здатна розпізнавати і задовольняти потреби малюка. Причому спілкування відбувається за допомогою шкірних покривів (погладжування, похитування).

Підтвердженням цього стала стаття «Друга шкіра» психотерапевта Ілан Коган з Німеччини. Вона описує клінічний випадок, в якому пацієнтка страждала від анорексії, в неї неодноразово спостерігалися суїцидальні спроби, а її тіло було вкрите подряпинами невротичного характеру.

З анамнезу життя було відомо, що її мати пережила важкі пологи з довгим відновним періодом. В цей час за дівчинкою доглядав вітчим, який постраждав від голокосту. Таким чином, дитина перейняла його психологічні травми, тим самим порушивши свою несформовану психіку.

Бажання відчути біль шляхом пошкодження шкіри

У дитячому періоді шкіра є провідником між матір’ю і дитиною. Фрейд вважав, що прояви турботи при купанні, обіймання супроводжуються стимуляцією епідермісу, що з віком починає приносити сексуальне задоволення.

Під час дорослішання відзначається еротизація шкіри, ось чому ніжні дотики є частиною прелюдії. Деякі вважають за краще більш грубий контакт зі шкірою, що стає невід’ємною частиною їх сексуального задоволення.

Хвороби шкіри

Робота психоаналітиків з пацієнтами, які мають дерматологічні проблеми, закінчилася досить сміливими висновками — захворювання шкіри можуть бути результатом надмірної або, навпаки, недостатньої стимуляції шкірних покривів в дитинстві.

Психоаналітик Рене Шпіц, враховуючи дані власних досліджень, досвід лікарів Розенталя, Вільямса, прийшов до висновку — небажання матері часто торкатися до новонародженого може стати причиною розвитку у нього екземи.

Підтвердженням цієї теорії є часте самостійне проходження шкірного захворювання у дитини до кінця першого року. Справа в тому, що в цьому віці малюк може замінювати контакт з матір’ю тактильною взаємодією з оточуючими людьми, тим самим заповнюючи брак в спілкуванні з нею.

Оскільки новонароджені не мають можливості усвідомленно запам’ятовувати дії матері, її «холодне» звернення може бути фіксоване шкірою на все життя.

Роль шкіри в психоаналітичної терапії

Шкірні покриви дорослих людей, як і у дітей, служать своєрідною «мовою» спілкування. Деяким людям для боротьби з психологічними проблемами потрібне самоушкодження шкіри, інші — навпаки, піклуються про неї і намагаються вберегти від болю.

Окремо слід сказати про роль шкіри в створенні першого враження на людей. Зовнішній вигляд людини допомагає їй сподобатися оточуючим і розташувати їх до себе. Психоаналіз не є тілесно-орієнтованим методом. Фахівці впевнені, що для роботи з пацієнтом досить слів, тому можна обмежитися виключно вербальною взаємодією. Робота з дітьми зазвичай проходить в ігровій формі, в процесі якої вони можуть вільно висловлювати своє ставлення до оточуючих, копіювати поведінку батьків.

Психоаналітична терапія в даному випадку є провідником у спілкуванні, що дає можливість проникнути вглиб проблеми, вивчити її.

Ось чому пацієнтам з дерматологічними захворюваннями часто рекомендується комплексний підхід: робота з психологом і правильно підібрана терапія у лікаря.

Вже на першій консультації досвідчений дерматолог здатний сказати, що відбувається з вашим організмом. І це, можливо, один з перших сигналів, що вам слід звернутися до фахівця і лікувати основне захворювання.

У медичному центрі “BB Клініка” проводять консультації кваліфіковані дерматологи. Основні послуги — первинний огляд пацієнта, діагностика та призначення індивідуальної схеми терапії. Не займайтеся самолікуванням, а вчасно звертайтесь до фахівців!

Ціни