Врятуйте ваші вуха

Врятуйте ваші вуха

Дотримання правил особистої гігієни — один із заходів профілактики багатьох захворювань. Однак далеко не завжди зручні для нас гігієнічні засоби схвалюються лікарями. Це стосується ватних паличок та інших допоміжних предметів, які ми часто використовуємо для очищення вушних проходів.

Звичайно, чистка вух — обов’язкова маніпуляція, проте деякі намагаються якомога глибше ввести ватяну паличку і видалити всю сірку. Зауважимо, що сірка — це зовсім не бруд. Вона є спеціальним секретом в’язкої консистенції, який виробляється залозами. По суті, це — речовина, що вистилає поверхню слухового проходу. Вона зволожує шкіру і захищає від хвороботворних мікроорганізмів, пилу.

Щомісяця вушні залози виробляють близько 15 г сірки, проте вона не накопичується в глибині проходу, а поступово виводиться назовні. Це відбувається при жуванні, кашлі, чханні. Таким чином, з вух видаляються пилові частинки, мертві клітини.

Природний процес очищення вушних проходів може бути затруднений, наприклад, в таких випадках:

 • при гіперсекреції, коли швидкість вироблення секрету перевищує можливість її виведення;
 • при вузькому зовнішньому слуховому проході, а також інших анатомічних особливостях будови, які ускладнюють очистку вуха;
 • при частому подразненні вуха чужорідними тілами (навушниками, слуховим приладом), що супроводжується посиленим виробленням сірки;
 • при травмах вуха;
 • при частих запаленнях у вухах;
 • при тривалому перебуванні в приміщенні з великою концентрацією пилу.

При застосуванні ватної палички люди не замислюються, що в момент її введення в вузьку частину проходу, сірчані маси зсуваються вглиб, в сторону барабанної перетинки. При наступних введеннях сірка поступово формує щільну грудку. Ця маса утворює сірчану пробку, що закриває просвіт проходу. Велике скупчення сірки супроводжується:

 • зниженням слуху;
 • виникненням шуму у вухах;
 • дискомфортом;
 • почуттям закладеності вуха;
 • запамороченням;
 • нудотою;
 • грибковою інфекцією;
 • запаленням внаслідок розмноження бактерій.

Крім цього, часте очищення вуха ватною паличкою подразнює слуховий прохід, що стимулює вироблення сірчаного секрету. Таким чином, сірки стає більше, людина знову чистить прохід і подразнює вухо.

Зауважимо, що сірка є захистом і повне її видалення призводить до пересушування шкіри. Вона стає більш вразливою для інфекційних мікроорганізмів, що підвищує ризик розвитку запалення.

Не варто забувати, що ватна паличка, як і інші предмети, які використовуються для проведення туалету вуха, можуть травмувати барабанну перетинку, шкіру. Для підтримки чистоти органу слуху досить промивати його мильним розчином на глибину, на скільки входить вказівний палець. Дані гігієнічні заходи можна проводити під час вмивання, миття голови.

За бажанні більш глибоко очистити слуховий прохід, рекомендується застосовувати палички з обмежувачем. Він контролює глибину введення гігієнічного предмета і попереджає травмування барабанної перетинки.

Якщо сірка виробляється у великому обсязі, або турбує сірчана пробка, рекомендується звернутися до отоларинголога. У медичному центрі “ВВ Клініка” проводять консультації кваліфіковані ЛОР-лікарі. В обов’язки отоларинголога входить первинний огляд пацієнта, діагностика, терапевтичні маніпуляції, в тому числі туалет органу слуху, видалення сірчаної пробки. Крім того, фахівець дає рекомендації по правильному догляду за зовнішнім слуховим проходом.

Статтю підготувала лікар-отоларинголог Фурманчук Ніна Василівна

Ціни