ПМС. Чому зносить дах, і як з цим боротися?

ПМС. Чому зносить дах, і як з цим боротися?

Передменструальний синдром (ПМС) — ряд симптомів, що з’являються у жінки приблизно за тиждень-два до початку місячних (наприкінці лутеальної фази). Найчастішими симтомами можна вважати рясне акне, перепади настрою чи зміна апетиту, біль у молочних залозах, сонливість та інші. На щастя, більшість не знайомі з цим синдром. Приблизно 42 % жінок не відчувають на собі вплив ПМС кожний цикл, однак всі хоча б раз у житті його відчували. Передменструальний синдром закінчується з початком перших виділень менструації. До того ж, цей синдром повністю зникає разом з припиненням місячних (у період вагітності або менопаузи).

Розрізняють три типи симптомів ПМС: емоційного характеру, фізичного та поведінкового характеру. Більш розповсюдженими є емоційні симптоми — поява депресивного стану, занадто чутлива реакція на зовнішні подразники, дратівливість, неконтрольований плач та різкі зміни настрою.

Фізичні симптоми — біль та здуття живота, відчуття втомленості, поява акне, больові відчуття у грудях при дотику, короткочасне підвищення ваги;
Поведінкові симптоми – жага до солоного, солодкого або жирного, погана концентрація, забудькуватість, асоціальна поведінка.

Точна причина ПМС невідома, проте здебільшого науковці у якості причини називають порушення рівня статевих гормонів. Під час менструації вміст у крові прогестерону та естрогену «плаває», а оскільки біосинтез β-ендорфінів напряму залежний від їх рівня, то і виникає подразливість, коливання показників температури тіла та головний біль.

Як правило, сам по собі стрес або емоційні стани не викликають ПМС, але можуть значно загострити ситуацію. До списку причин, що впливають на появу ПМС слід віднести неправильне харчування та шкідливі звички. Авітаміноз, кава, алкоголь та тютюнопаління — «привіт» болючий передментруальний синдром.

Як позбавитись ПМС?

На жаль, зовсім від ПМС здихатись не вийде, проте значно полегшити прояви симптомів можна, для цього треба дотримуватись певних правил.

ТРЕБА:

  • їсти частіше та невеликими порціями, віддавати перевагу правильному харчуванню;
  • відмовитись або мінімізувати кількість вживання солоного, солодкого та випічки;
  • відмовитись або мінімізувати кількість вживання тютюну, алкоголю та кави;
  • збільшити кількість вживання води;
  • додати в розклад дня спортивні навантаження;
  • приймати вітаміни (але звичайно ж під контролем лікаря);
  • уникати стресів.

Із цих пунктів можна зробити висновок: якщо регулярно доглядати за собою, своїм тілом та бережливо ставитись до свого здоров’я, то є можливість значно зменшити симптоми ПМС. Є звичайно жінки з більш складними проявами ПМС, тоді це вже назвати терміном — передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР), в цих випадках без допомоги лікаря вже не обійтись.

У будь якому випадку протокол лікування ПМС визначатиме ваш лікар, особливо це стосується медикаментозного лікування. «Сила» препаратів безперечно залежить від наявних соматичних та психологічних проявів. Не займайтесь самолікуванням, звертайтесь за допомогою до професіоналів!

Статтю підготувала лікар-гінеколог Власенко Тетяна Борисівна

Ціни