Головний біль

Головний біль

За статистикою 47% населення планети відчували головний біль хоча б раз за своє життя. Але що робити, коли головний біль став щоденним або нестерпним? В цій статті ми розглянемо 2 основні види головного болю, що найчастіше впливають на життя людини.

Головний біль напруги – найбільш поширений тип первинного головного болю. Частіше він виникає у другій половині дня після довгих годин роботи, хвилювання та емоційного напруження.

До провокативних факторів також відносять недостатність нічного сну та нерегулярне споживання їжі (голод).

Головний біль напруги можна розпізнати за такими клінічними проявами:

 • локалізується у скронях, потилиці або верхній частині голови, зазвичай двосторонній, але можливий і односторонній;
 • характер болю: стискаючий «ніби лещатами», «ніби обручем», тиснучий (не пульсуючий);
 • інтенсивність болю – від легкого до помірного;
 • головний біль не посилюється від звичайного фізичного навантаження (наприклад, ходьба, підйом сходами).

Приступи головного болю можуть тривати від 30 хв до декількох днів.

У типових випадках ГБН розпочинається вранці впродовж декількох годин після пробудження і підсилюється протягом дня.

Лікування такого виду головного болю полягає в призначенні симптоматичної терапії, а саме звичних, для нас, нестероїдних протизапальних препаратів: аналгін, ібупрофен. Для профілактики проводиться модифікація способу життя, корекція режиму дня та фізичної активності.

Мігрень – це хронічне неврологічне захворювання, що характеризується інтенсивними, довготривалими нападами головного болю, що значно знижує якість життя людини.

Мігренозний головний біль має чіткі характеристики:

 • одностороння локалізація;
 • висока інтенсивність болю;
 • пульсуючий характер болю;
 • погіршення стану при фізичній і розумовій активності;
 • світло- та звукобаязнь.

Тривалість таких нападів можуть тривати від 4 до 72 годин без прийому анальгетиків.

Зустрічаються 2 типу мігрені – з аурою або без аури. Аура – це комплекс розладів, які передують розвитку нападу головного болю, а іноді можуть спостерігатися одночасно з нею.

Аура включає наступні прояви:

 • зорові симптоми (мерехтливе світло, точки, лінії, «туман» перед очима);
 • симптоми з боку органів чуття (поколювання, оніміння);
 • порушення мови.

Розвиток нападу мігрені може бути пов’язано з несвоєчасним прийомом їжі. Так, пропуск сніданку здатний спровокувати ранковий напад мігрені. Тому пацієнт з мігренню повинен своєчасно вживати їжу, не роблячи занадто великих проміжків. Вживання деяких продуктів (сир, горіхи, шоколад) і алкоголю може також спровокувати напад. Мігрень також пов’язана зі зміною режиму сну: наприклад, занадто тривалим сном у вихідні дні. У той же час відсутність повноцінного сну і психоемоційне напруження можуть спровокувати приступ. У жінок мігрень може бути викликана прийомом оральних контрацептивів.

Лікування мігрені складається з 2 основних компонентів:

 • припинення нападу головного болю за допомогою НПЗП або триптанів, своєчасне використання анальгетиків попереджує можливе виникнення ускладнень;
 • профілактика у вигляді модифікації способу життя, організації робочого процесу та відпочинку, зменшення впливу можливих тригерів нападів; за необхідності лікар призначає медикаментозне лікування;

Простий, на перший погляд, головний біль може мати різні прояви та різний вплив на життя людина, але за будь-яких умов необхідно визначити його причину звернувшись до спеціаліста.

Статтю підготувала лікар-невропатолог Міненко Тетяна Вікторівна

Ціни