Гостра і хронічна анальна тріщина. Що це таке і як лікувати?

Гостра і хронічна анальна тріщина. Що це таке і як лікувати?

Анальна тріщина — травма анального каналу. Це досить поширена проблема, яка зустрічається в будь-якому віці у чоловіків і у жінок. Однак, її не прийнято широко обговорювати. Люди часто соромляться говорити про це захворювання. Анальна тріщина має невеликі розміри до 2 см в довжину і кілька міліметрів в глибину. Прояви анальної тріщини схожі з симптомами геморою. В основному пацієнти скаржаться на біль і виділення крові при дефекації.

Хворобливі відчуття яскраво виражені, різкі, проявляються під час відвідування туалету, коли калові маси травмують рану. Після цього біль трохи стихає. Іноді біль настільки інтенсивна, що хворий відчуває страх перед процесом дефекації та намагається терпіти. Це тільки погіршує становище. Кількість виділеної крові незначне, всього пара крапель на туалетному папері або в калі. Додатковими симптомами можуть бути анальний свербіж і виділення слизу.

При наявності анальної тріщини сфінктер досить сильно напружений. Такий стан має назву сфінктероспазм. Він ускладнює рух калових мас по анальному каналу, що викликає ще більші травми і пошкодження. При дефекації сфінктер може скорочуватися, втискуючи в тріщину калові маси, тим самим розширюючи та пошкоджуючи її ще більше. Це рефлекторний процес, який перешкоджає загоєнню тріщини. При сфінктероспазмі порушується живлення тріщини. Підвищений тонус передавлює артерії та покращує процес кровопостачання пошкодженої ділянки. В результаті біль посилює спазм, що у свою чергу посилює пошкодження і перешкоджає загоєнню.

Захворювання може мати гострий або хронічний характер. Гостра тріщина — це свіжий надрив, зі свіжими еластичними краями. При гострій тріщині немає сфінктероспазму. При правильному своєчасному лікуванні така тріщина добре піддається загоєнню. Хронічна форма захворювання відрізняється грубими краями, найменші пошкодження розкривають рану. Сфінктероспазм присутній. Для хронічної форми хвороби характерно погане загоєння і тривала терапія. При хронічній анальній тріщині ефективніше буде оперативне лікування, ніж консервативне.

Лікування гострої анальної тріщини направлено на купірування болю та усунення сфінктероспазму. Для цього лікар призначає свічки із знеболювальними та ранозагоювальними властивостями. Обов’язково потрібно нормалізувати випорожнення. Пацієнту підбирається індивідуальна дієта, іноді із застосуванням лікарських препаратів. Важливо дотримуватися гігієни після відвідування туалету. Курс лікування гострої анальної тріщини в середньому триває два тижні до повного загоєння.

Лікування хронічної тріщини переважно оперативне за допомогою радіохвильового або лазерного методу, або традиційним шляхом скальпелем. Вибір методу залежить від навичок лікаря та індивідуальних особливостей пацієнта. Під час операції видаляється рубцева тканина, роблячи краї рани свіжими. Після цього рана легко гоїться як при лікуванні гострої форми анальної тріщини. Післяопераційний період триває до 2 тижнів.

Для профілактики анальних тріщин необхідно уникати запорів, контролювати харчування. При перших ознаках захворювання потрібно звертатися до проктолога. Найефективніше провести лікування на гострій стадії, поки хвороба не перейшла в хронічну форму.

Статтю підготував лікар-хірург, проктолог Майборода Віктор Володимирович

Ціни