Стрес б'є по спині. Як наші емоції впливають на хребет

Стрес б'є по спині. Як наші емоції впливають на хребет

Болі у спині — досить поширене явище, від якого страждає велика кількість людей. Хронічні болі в хребті, які тривають понад 6 місяців, часто свідчать про фізичні і емоційні переживання. Стрес і тривалі переживання завдають відчутної шкоди не тільки емоційному стану, а й фізичному здоров’ю. І хребет страждає найчастіше. “Мішенню” хронічного стресу вважаються м’язи.

У здоровому стані м’язи перенапружені тільки під час фізичної активності. У стресовому стані при негативних емоціях вони перенапружені постійно. Людина не може повністю розслабитися. Від тривалої напруги м’язи стають жорсткими, втрачають еластичність, стискаються. Відбувається поступове здавлювання нервових закінчень і судин. Це, у свою чергу, призводить до порушення кровопостачання і живлення окремих тканин. І з’являється хронічний біль в спині, викликаний безпосередньо стресом.

Перебуваючи тривалий час у напруженому стані, людина поступово втрачає можливість розслабитися. Навіть зовнішні прояви захворювання стають очевидними — сутула спина, опущені плечі, напружена шия, важка хода. Усе це свідчить про хвороби спини. Це може бути остеохондроз, защемлення спинного нерва, грижа, артрит, артроз і інші патології.

Хвороби хребта проявляються по-різному:

 • зміни кісткової тканини;
 • ураження суглобів і хрящової тканини;
 • неврологічні порушення;
 • грижа поперекового відділу;
 • протрузії дисків;
 • остеохондроз;
 • сутулість, сколіоз.

Людина — істота дуже емоційна. Але іноді так складаються обставини, що необхідно придушувати або ігнорувати свої емоції. Спрямовані всередину, гнів, страх, гіркота, почуття провини, безпорадність, ненависть і інші сильні емоції нікуди не зникають, вони накопичуються, залишаючи фізичний слід, призводять до захворювань. Тривале емоційне напруження впливає на гормональний фон, перешкоджає виробленню серотоніну та ендорфіну. Психогенні болі в спині можуть зникнути за прояви позитивних емоцій, але повертаються з новою силою в стресових ситуаціях.

Щоб подолати сильний вплив емоційного стану на здоров’я, необхідна консультація різних фахівців — невролога, психолога, психотерапевта, ортопеда-травматолога. Для підтримки здоров’я необхідно виховувати в собі стан внутрішнього спокою, позитиву, витриманого та усвідомленого реагування на будь-які неприємності. Важливо вміти правильно розслаблятися, перемикатися, відпочивати. Не потрібно накручувати себе, постійно, подумки повертаючись до проблеми. Така поведінка посилить не тільки психологічний стан, але і фізичний.

Є кілька засобів, які допомагають впоратися зі стресом:

 • дихальна гімнастика, йога;
 • аняття спортом, фітнес, прогулянки на свіжому повітрі;
 • басейн, сауна та інші водні процедури;
 • правильно підібране харчування;
 • позитивні емоції (танці, музика, хобі).

Звернутися до фахівця потрібно за появи болю в спині, м’язових болів, безсоння, підвищеної стомлюваності.

Статтю підготувала лікар-невропатолог Міненко Тетяна Вікторівна

Ціни