Руйнування міфів: чому ендоскопія – це не страшно?

Ендоскопія це... Руйнування міфів: чому ендоскопія – це не страшно?

Загальна думка так склалася, що люди іноді побоюються ендоскопічного дослідження. Особливо ті, хто ще з ним не стикався. І ті, хто має неприємний досвід від минулих процедур. В першу чергу негативний досвід пов’язаний із застарілим обладнанням. Сучасні ендоскопи мають невеликий діаметр і не доставляють хворобливих відчуттів. Будь-яка ендоскопія — це введення гнучкого шланга ендоскопа з камерою на кінці в порожнину людського організму для діагностики.

Ендоскопія - що це таке?

Ендоскопія сьогодні вважається інформативним методом візуальної діагностики. Під час проведення дослідження лікар може отримати зразки патологічних тканин для вивчення. Ендоскопія дає можливість без хірургічного втручання вивчити стан внутрішніх органів (стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки), взяти зразок тканин для біопсії. Ендоскоп обладнаний окуляром, який транслює зображення на екран. Лікар своїми очима бачить слизову шлунка, може виявити пухлини, новоутворення, виразки, ерозії та інші зміни тканин.

Багато захворювань шлунково-кишкового тракту починаються непомітно, з декількох симптомів, на які пацієнти просто не звертають належної уваги. Своєчасна діагностика дозволяє виявити патологічні зміни навіть на початкових етапах, призначити вчасно лікування.

Чи ендоскопія це боляче?

Насправді, хворобливих відчуттів пацієнт не відчуває. Так, це не дуже приємна процедура, але вона викликає максимум блювотний ефект або неприємні моменти. Сучасні ендоскопи мають невеликий діаметр, так що набагато легше проходять через стравохід, отвори носа або товсту кишку.

При гастроскопії трубка ендоскопа рухається по стравоходу, а не по дихальних шляхах. Проходячи через глоткове кільце, ендоскоп дратує м’язи стравоходу, що викликає блювотний рефлекс. Але він не триває довго. Щоб знизити блювотні позиви, лікарі рекомендують місцеву анестезію за допомогою спреїв з лідокаїном та препарати, що розслаблюють м’язи. Дослідження триває недовго, приблизно 5 хвилин. Багато пацієнтів досі впевнені, що гастроскопія може вплинути на дихальну систему, ускладнює дихання. Це не відповідає дійсності. Ні горло, а ні трахея не травмуються, тому що гнучкий шланг маленького діаметра не може пошкодити горло.

Тільки біопсія (взяття невеликого шматочка тканин для дослідження) може викликати неприємні відчуття. Але заздалегідь лікар не знає, чи потрібна біопсія чи ні. До того ж на цьому місці утворюється мікросадно, що самостійно затягується в найкоротші терміни. При цьому час дослідження збільшується всього на пару хвилин.

Під час колоноскопії (ендоскопічного дослідження кишківника з боку заднього проходу) неприємні відчуття пацієнт відчуває при проходженні гнучкою трубки всіх поворотів і вигинів кишківника. Важливо, щоб пацієнт правильно підготувався до самої процедури.

Для пацієнтів, які не можуть перебороти страх, застосовується використання загальної анестезії під час ендоскопії. Що зручно як для пацієнта, так і для лікаря. Пацієнт знаходиться у медикаментозному сні і не відчуває неприємних моментів процедури. Також відсутні блювотні рефлекси, що полегшує проведення процедури для лікаря.

Немає потреби побоюватися цієї процедури. При наявності сучасного обладнання, дотримання стандартів санітарної обробки інструментів, високої кваліфікації медичного персоналу, процедура пройде швидко і не залишить після себе негативних спогадів.

Докладніше див. Ендоскопія шлунка, носа, ЛОР органів - ціни в Києві

Статтю підготував лікар-анестезіолог Яковчук Валерій Віталійович

Ціни