постковідний синдром

Постковідний синдром: симптоми, лікування та відновлення

Covid-19 є різновидом гострого респіраторного захворювання. Воно починається при зараженні вірусом SARS-CoV-2, який розповсюджується з неймовірною швидкістю та здатний мутувати, створюючи різні штами.

Симптоми захворювання найчастіше ідентичні тим, які виникають внаслідок застуди, грипу або запалення легенів, але одночасно з ними можуть бути уражені інші органи.

У більшості випадків при інфікуванні вірусом симптоми мають легкий або помірний характер, але є люди, які входять до групи ризику, у яких хвороба протікає набагато важче. Це люди похилого віку й ті, у кого діагностовані хронічні або супутні захворювання певного виду.

Незважаючи на те, що вакцина проти цього вірусу вже існує, ризик заразитися залишається на високому рівні. Тому необхідно уважніше стежити за здоров'ям і при появі будь-яких ознак, що відповідають симптомам ковіду, слід негайно звернутися до лікаря.

У жителів Києва, як і всієї України, є безліч неясностей з приводу всесвітньої пандемії, пов'язаної з Covid-19. Тому фахівці МЦ "ВВ Клініка" у Києві підготували відповіді на питання, що хвилюють багатьох людей.

Постковідний синдром та його симптоми

Питання: Що таке «постковідний синдром»?

Відповідь: Визначення цього явища було дано в Національному інституті здоров'я (NICE): «постковідний синдром» – це симптоми, що продовжуються більше 12 тижнів, які з'явилися при інфікуванні або після нього, та які не обумовлюються іншими захворюваннями.

Питання: Які загальні симптоми «постковідного синдрому»?

Відповідь: Це може бути тривалий кашель, почуття нестачі повітря, швидка стомлюваність, слабкість, збій у роботі серця, безсоння, ломота в кістках і суглобах, головний біль, погіршення пам'яті, розсіяність, розлад ШКТ, депресивний стан, нечутливість смаків і запахів, підвищена температура та ін. Людина може відчувати як один із симптомів, так і відразу кілька.

Питання: У кого може з'явитися «постковідний синдром»?

Відповідь: Це явище виникає і у пацієнтів, які перебувають у «групі ризику» (гіпертоніки, курці, діабетики, які страждають на ожиріння), і у тих, хто переніс хворобу в легкій формі з помірними ознаками. Тобто неможливо з упевненістю говорити про якусь групу людей.

Питання: Чи у всіх людей, що перехворіли, виникає «постковідний синдром»?

Відповідь: Дослідження, проведені з початку пандемії, показали, що ні. Їхні результати були надруковані в журналі Американської медичної асоціації, де зазначено, що приблизно у 30% людей, які перенесли захворювання, виникає цей синдром.

Питання: Кого називають пацієнтами з «постковідним синдромом»?

Відповідь: Це ті, у кого після інфікування зберігаються симптоми захворювання протягом понад 12 тижнів.

Відновлення після Ковіда

Питання: Як розпочати звичне життя після перенесеної інфекції?

Відповідь: Повернення до нормального життя у кожного відбувається індивідуально, тому тривалість періоду відновлення у всіх різна. Не потрібно рівнятися на інших, а краще прислухатися до свого організму і регулярно відвідувати свого лікаря. Після одужання у багатьох залишаються симптоми у вигляді задишки та слабкості, або змінюється настрій та думки. З цим необхідно змиритися й дати собі час для відновлення. Щоб допомогти своєму організму, потрібно здійснювати піші прогулянки, дотримуватися режиму сну і правильно харчуватися. До того ж повернення до звичайних обов'язків має бути поступовим, без фізичних та розумових навантажень.

Питання: Чи потрібно обстежитись після перенесеного захворювання при хорошому самопочутті?

Відповідь: Як у період хвороби, так і після неї будь-які обстеження призначаються лікарем. При підтвердженому діагнозі Ковід зазвичай здаються лабораторні аналізи крові та сечі, за результатами яких відстежується динаміка хвороби.

Якщо у людини після одужання немає симптомів, властивих Covid 19, то додаткові дослідження не потрібні. Достатньо обстежуватися щорічно в рамках профілактичного огляду.

За наявності хронічних захворювань до інфікування (діабет, проблеми зі щитовидкою, тромбофлебіт, гіпертонія та ін.) рекомендується в період хвороби та після неї проходити лабораторні та інструментальні дослідження для спостереження за наявними патологіями.

Слід пам'ятати, що відновлювальний період після Covid 19 може тривати тривалий час, причому із збереженням деяких симптомів. Тому потрібно постійно стежити за станом свого здоров'я та за наявності будь-яких залишкових ознак або виникнення нових – негайно звернутися до лікаря.

З особливою увагою слід поставитися до серцево-судинної системи. Якщо виникають болючі відчуття за грудиною, починають набрякати ноги, порушується серцевий ритм, то лікар може призначити лабораторні дослідження та функціональні обстеження серця (див. докладніше УЗД серця в Києві).

І найголовніше, не слід займатися самолікуванням, яке може спричинити суттєве погіршення здоров'я.

Питання: Чому хворобливі симптоми не зникають після одужання?

Відповідь: Причин, через які симптоми зберігаються після Covid 19, досить багато. Це можуть бути зміни імунітету, що відбуваються тривалий час, знаходження вірусу в організмі протягом тривалого періоду, порушення в клітинних мітохондріях, запальні процеси, що повторюються. Уражатися можуть, як окремі органи, так і системи загалом. Зміни, що відбуваються в період захворювання, тривають довше, ніж вірус знаходився всередині тіла.

Відновлювальний процес може бути тривалішим, ніж пацієнт розраховував. У цей період потрібно берегти організм від перевантажень і звертати увагу на симптоми, що зберігаються або виникають. Якщо вони після ковіда не слабшають, а посилюються або з'являються нові, слід звернутися до лікаря.

Питання: Як впоратися з порушеннями в серцево-судинній системі?

Відповідь: Після перенесеного ковіда нерідко виникають збої в роботі серця та судинної системи. Це можуть бути стрибки кров'яного тиску, прискорене серцебиття, болючі відчуття в грудній клітці, порушений серцевий ритм.

Якщо до ковіда у людини було діагностовано захворювання серцево-судинної системи, то не можна самостійно припиняти пити прописані лікарем препарати.

Щоб полегшити нездоровий стан організму в домашніх умовах, слід виключити причини, що провокують: стрес і вживання стимулюючих препаратів. Крім того, рекомендується пити більше рідини. Якщо прискорене серцебиття виникає рідко і швидко минає, то до лікаря можна не звертатися.

Консультація лікаря необхідна в тих випадках, коли симптоми зберігаються тривалий час, відбувається їх посилення, вони заважають виконувати звичайну роботу по дому або у людини були проблеми із серцем та судинами до Covid 19.

Питання: Що робити для подолання симптомів у дихальній системі?

Відповідь: Більшість людей з респіраторним захворюванням, до яких належить і ковід, відчувають задишку, яка може з'явитися і в гострій фазі хвороби, і в період одужання.

Задишка – це відчуття нестачі повітря під час звичайних фізичних навантажень та при виконанні рутинних справ. Наприклад, коли людині важко дихати, працюючи по дому, або важко робити піші прогулянки, тому що часто доводиться зупинятися для відновлення дихання.

Подібні проблеми можуть бути як природним відновленням після інфікування, так і проявом ускладнень після нього. Кожній людині слід навчитися вимірювати сатурацію (насиченість крові киснем) спеціальним пристроєм під назвою пульсоксиметр. Якщо після Covid 19 не вдається виконувати звичні домашні справи, необхідно звернутися до лікаря, який зможе виявити причину порушень дихальної системи.

Щоб знизити ризик появи задишки, можна робити певні дихальні вправи, але попередньо порадитися зі своїм лікарем. Займатися дихальною гімнастикою слід лише в тому випадку, якщо немає температури, збою серцевого ритму, болю в грудях та гіпертонії. Виконуючи вправи, потрібно уважно стежити за станом свого організму і в жодному разі не перенапружувати його. Починати дихальну гімнастику треба з невеликих навантажень.

Ускладнення та щеплення після ковіда

Питання: Чому розвиваються порушення в психоемоційній системі і як їх долати симптоми, що виникли?

Відповідь: Пандемія через Covid 19 створила стресову ситуацію, яка вплинула на життя кожної людини. Невідомий вид захворювання та його наслідки, соціальна дистанція, самоізоляція та локдаун призвели до того, що люди відчули себе самотніми, і не дивно, що дехто став занепокоєний, впав у депресію та тривожний стан.

Відчуття пригніченості або панічні атаки в період захворювання на ковід і після нього – це абсолютно природний процес. Деякі симптоми у вигляді задишки, почуття гострої нестачі повітря, швидка стомлюваність і млявість можуть призвести до загострення симптомів з боку психоемоційної системи.

Тому лікарі рекомендують:

 • уникати стресових ситуацій та менше дивитися новини;
 • більше спілкуватися з родичами, друзями, близькими та ділитися з ними своїми переживаннями та думками;
 • дотримуватися режимів відпочинку та сну;
 • використовувати будь-які види релаксації та медитування;
 • поступово повертатися до своєї звичної роботи.

Якщо психологічний стан з часом не покращується, а лише посилюється, слід негайно відвідати лікаря, адже турбота про здоров'я психіки не менш важлива, ніж занепокоєння здоров'ям фізичним.

Питання: Якщо людина перехворіла на ковід, чи потрібно їй робити щеплення і через який час?

Відповідь: У більшості хворих імунітет починає формуватися в перші тижні після інфікування. На даний момент невідомо, наскільки він сильний і стійкий, які має особливості у різних людей і після кожного різновиду штаму. На жаль, є чимало випадків повторної вірусної інфекції.

Фахівцями офіційно визнано, що вакцинуватися бажано і тим, хто вже перехворів на Covid 19, причому протипоказань до цього немає. Людство наполегливо шукає захист від повторних заражень вірусом та засоби зупинення його поширення. Розпочаті дослідження продовжуватимуться.

Тим, у кого спостерігаються гострі та тривалі симптоми захворювання, краще не вакцинуватись до повного одужання або відкласти щеплення на 4 тижні з моменту інфікування. Якщо хвороба протікає безсимптомно, то робити її рекомендується не раніше ніж через 4 тижні після першого позитивного тесту на ковід. Це дозволить виключити помилкові симптоми або їх прогрес у зв'язку із щепленням.

Під час випробування вакцин, які були схвалені ВООЗ, не було виявлено негативних реакцій у вакцинованих людей, які перенесли ковід. За результатами досліджень, у щеплених, але все-таки хворих, симптоми були помірнішими, ніж у невакцинованих.

Питання: Як формується імунітет при Covid 19?

Відповідь: У випадку з ковідом у людини може бути активний природний або штучний імунітет. Він починає формуватися під час вироблення імунною системою антитіл, які борються з інфекцією. Антитілами називають специфічні білки, здатні вибрати сторонній для людини антиген, знешкодити його та знищити.

Активний імунітет буває:

 • Природний, який розвивається внаслідок перенесеного захворювання;
 • Штучний, який формується після вакцинації. Це не означає, що він фальшивий, він просто змодельований штучно.

Вакцинація дозволяє створити імунну відповідь, яка сформує несприйнятливість організму до вірусу. Вакцини містять особливий антиген (ослаблений або неживий), вироблений за допомогою генної інженерії.

Питання: Що таке пасивний природний імунітет?

Відповідь: Дослідження показали, що при Covid 19 імунітет може бути набутий природним пасивним шляхом, тобто антитіла передаються від матері дитині при грудному вигодовуванні.

Питання: Що таке колективний імунітет?

Відповідь: Після вакцинації людина практично повністю захищена від конкретного збудника хвороби. Але не всім людям можна робити щеплення. Тим, хто має захворювання, що послаблюють імунітет (онкологія, ВІЛ та ін.), чи алергічні реакції на компоненти вакцини, дається медичне відведення від вакцинації.

Але такі люди можуть мати захист від інфекції, якщо є серед тих, хто вакцинований. Вірусу складно поширюватися в суспільстві, де більшість його членів щеплена і має несприйнятливість до інфекції.

Чим більше людей зроблять щеплення, тим нижчим є ризик того, що незахищені вакциною люди заразяться патогеном. Це і є колективний імунітет. Незважаючи на те, що він не може повністю захистити невакцинованих людей від вірусу, все-таки вони матимуть хороший захист завдяки тим, хто їх оточує і вже вакцинований.

Введення вакцини захистить не лише самих щеплених членів суспільства, а й тих, кому за медичними показаннями вакцинація протипоказана.

Питання: Коли можна відправитися в подорож?

Відповідь: Починати мандрувати слід лише тоді, коли симптоми хвороби зникнуть повністю, при цьому пам'ятати, що ознаки ковіда можуть зберігатися і після одужання.

Звичайно, не потрібно одразу кидатися на підкорення гірських вершин, для початку краще здійснити подорож країною та бажано не виїжджати з однієї кліматичної зони. Потім можна буде зайнятися будь-яким видом активного відпочинку.

Обов'язково потрібно взяти з собою аптечку з потрібними ліками, щоб не шукати їх під час подорожі.

Всім відомо, що в салоні літака завжди знижена вологість, тому під час польоту слід пити багато рідини, щоб сповнити її втрати.

Є ще безліч інших рекомендацій, яких слід дотримуватися в подорожах, незалежно від того, перехворіла людина Covid 19 чи ні. Наприклад, від тривалого перебування у сидячому положенні збільшується ризик утворення тромбів. Щоб знизити небезпеку розвитку цього захворювання, слід виконувати такі правила:

 • утримуватися від вживання алкогольних напоїв та кави, стежити за заповненням рідини, щоб унеможливити зневоднення;
 • носити тільки зручний одяг, який не сковує рухів;
 • не сидіти довго без руху, можна пройтися салоном літака або вагона, обов'язково вийти на зупинці автобуса, що здійснює міжміський рейс. Це покращить кровообіг ніг;
 • за потреби заздалегідь вибрати та надіти компресійну білизну, наприклад, панчохи, колготки, гольфи.

Виконання цих нескладних рекомендацій дозволить подорожувати з комфортом та зручністю.

Питання: Через який час після хвороби можна займатися активними видами спорту?

Відповідь: У кожної людини після ковіда відновлення відбувається індивідуально і по-різному, тому поради щодо повернення до фізичних навантажень мають загальний характер. Починати заняття спортом необхідно поступово, зробивши їх регулярними.

У принципі, помірне фізичне навантаження рекомендується після гострої фази захворювання. Якщо була важка форма хвороби, то розпочинати заняття спортом краще під наглядом спеціаліста-реабілітолога.

Якщо пацієнт перебував на домашньому лікуванні, у нього не було серйозного запалення легенів та суттєвого погіршення сатурації, то займатися спортом можна через кілька днів після того, як температура стабілізується та прийде в норму, але робити це слід поступово! Важливо пам'ятати, що лише поступовість та регулярність стануть запорукою успіху.

Під час занять потрібно стежити за станом свого організму, щоб при навантаженні сатурація не впала нижче 92% і не з'явилася надмірна втома. Подібна тактика призведе до швидшого відновлення та знизить ризик утворення тромбів.

Загальні поради щодо повернення до спортивних занять після Covid 19, сформовані медиками з різних країн світу, є:

 • при стійкій підвищеній температурі, кашлі, болях у грудній клітці, прискореному серцебиття, набряках, задишці у спокійному стані фізичні вправи краще не починати;
 • повертатися до спортивної активності слід поступово;
 • перед початком занять проконсультуватися з лікарем, який оцінить стан усіх систем організму (дихання, судин, серця, кісткової та м'язової тканини, кровообігу, ШКТ та ін.). Під час виконання вправ уважно стежити за виникненням симптомів у цих органах та повідомити про них лікаря;
 • спочатку слід повернутись до повсякденних справ по дому та здійснювати піші прогулянки на відстань не менше 600 м без появи задишки та слабкості.

Цены