Свербіж статевих органів у жінок

Свербіж статевих органів у жінок: причини та лікування

Свербіж в області жіночих статевих органів викликає неприємні відчуття у всіх жінок. Природа цього захворювання може бути різною: від банальної застуди до серйозних інфекційних захворювань.

Симптоми вагінального свербежу і виділень можуть включати подразнення, печіння, почервоніння, а іноді дизурію. Саме це є найпопулярнішими гінекологічними скаргами.

Невелика кількість вагінальних виділень є нормальним явищем, особливо при високому рівні естрогену. Проте роздратування, печіння і свербіж не повинні супроводжувати виділення.

Загально прийнято вважати, що бактерії Lactobacillus є основною складовою нормальної вагінальної флори. Ці бактерії підтримують вагінальний рН в межах норми (3,8-4,2), тим самим запобігаючи надмірне зростання патогенних бактерій. Високий рівень естрогену також забезпечує захист і нормальну товщину слизової оболонки піхви.

Факторами, що призводять до надмірно швидкого зростання бактеріальних вагінальних патогенів, є:

 • Антибіотики (які можуть зменшити кількість лактобактерій);
 • Лужна рН піхви внаслідок забруднення менструальної крові, спермою, або зниження кількості лактобактерій;
 • Погане дотримання особистої гігієни;
 • Вагітність;
 • Цукровий діабет;
 • Сторонні предмети в піхву (наприклад, забутий тампон або вагінальний песарій).

Що ж є причиною свербіння в інтимній зоні у жінок?

Найбільш поширені причини варіюють в залежності від віку.

У дітей вагінальні виділення можуть свідчити про наявність стороннього тіла в піхві. У разі відсутності сторонніх предметів, найімовірніше, щороку на 8% зростає ринок онлайн казино в Україні причиною стало сексуальне насильство. При наявності виділень з піхви, цервіциту, необхідно провести обстеження на наявність венеричних захворювань.

У жінок репродуктивного віку виділення при вагініті слід відрізняти від нормальних виділень:

 • Нормальні виділення з піхви зазвичай молочно-білі або слизові, без запаху і не викликають роздратування; можуть зволожувати спідню білизну.
 • При бактеріальному вагінозі спостерігаються рідкі, сірого кольору виділення з рибним запахом.
 • Трихомонадна інфекція викликає пінисті, жовто-зелені виділення з піхви і провокує вульво вагінальне роздратування.
 • Кандидозний вагініт – білі, сирнисті виділення, часто посилюються за тиждень до менструації, симптоми посилюються після статевого акту.

Алергічні реакції викликають значне роздратування і запалення при відносно незначних виділеннях.

Виділення через цервіцит (інфекційне захворювання тазових органів) можуть бути схожими на виділення при вагініті. Болі в животі, болючість при зміщенні шийки, запалення шийки матки припускають інфекційні захворювання тазових органів.

У жінок різного віку вагінальний свербіж і виділення можуть виникнути в результаті захворювання шкіри (наприклад, просіазу , склерозуючого лишаю , оперізуючого лишаю), які зазвичай нескладно диференціювати по анамнезу та огляду шкірного покриву.

Водянисті і кров’яні виділення можуть виникнути в результаті раку піхви, раку вульви або раку шийки матки; ракові захворювання можна відрізнити від вагініту за допомогою досліджень і біопсії.

При атрофічному вагініті виділення мізерні і можуть бути водянистими і прозорими або густими і мати жовтуватий відтінок. Часто розвивається діаспорян, а тканини піхви стають тонкими і сухими.

Причини, що призводять до вагінальних і вульварних інфекцій в будь-якому віці, включають:

Фістули між кишківником і статевими органами (сприяють засіюванню останніх кишковою мікрофлорою);
Променева дія на органи малого тазу або пухлини (руйнують тканини і, таким чином, послабляють імунний захист організму).

Неінфекційний вульвіт становить до 30% випадків вульвовагініту. Він може виникнути внаслідок гіперчутливості або реакції на різні речовини, в тому числі гігієнічні спреї або духи, прокладки, мило, відбілювачі, пом’якшувачі тканини, а іноді і сперміциди, вагінальні креми або лубриканти, латексні презервативи, протизаплідні вагінальні кільця і ​​діафрагми.

Тривожні симптоми:

 • Трихомонадний вагініт у дітей (передбачає сексуальне насильство);
 • Виділення калу (припускають свищі, навіть якщо їх не видно);
 • Підвищення температури і болю в тазової порожнини;
 • Кров’янисті виділення у жінок в постменопаузі.

Зуд, свербіж статевих органів - лікування захворювання

Необхідно дотримуватися гігієни і тримати в чистоті статеві органи. Слід відмовитися від застосування мила і непотрібних препаратів для місцевого застосування (наприклад, жіночі гігієнічні спреї). Слід скористатися гіпоалергенним милом, якщо необхідно його застосування. Періодичне використання пакетів з льодом або теплі сидячі ванни можуть зменшити біль і свербіж.

Дівчаток в пубертатному періоді потрібно навчити основам гігієни промежини (наприклад, правильно витирати промежину спереду назад після дефекації і сечовипускання, мити руки, уникати дотиків до промежини).

Якщо ігнорувати свербіж і біль, і сподіватись , що все пройде само собою, то можна добитись того, що навколо місць свербіння з’являться гнійнички, розпочнеться запальний процес, і звертатись до гінеколога ви вже будете з значно серйознішою проблемою. Не варто не варто покладатись на народні методи та чекати, коли симптоми пройдуть самостійно – краще відразу ж звернутися до професіонала.

Гінекологи «ВВ Клініка» у Києві проводять зовнішні огляди і при необхідності призначає ряд лабораторних досліджень. Ми застосовуємо тільки сучасні методи лікування, завдяки яким багато жінок повністю позбулись свербежу в зоні піхви.

На підставі аналізів лікар нашої клініки підбирає препарати для лікування і встановлює індивідуальну схему його застосування. Її слід неухильно дотримуватися, навіть якщо на якомусь етапі терапії клінічні симптоми почнуть пропадати.

Адже, якщо не закінчити лікування, є висока ймовірність переходу патології в хронічну форму – інфекція перейде в латентний, прихований стан, створюючи ілюзію повного одужання.

При наступному зниженні імунітету або впливі іншого провокуючого фактора захворювання знову трансформується в розгорнуту клінічну форму. Крім того, недолікована пацієнтка знову залишається носієм інфекції.

Ціни