П'ять міфів про сон, які шкодять здоров'ю

П'ять міфів про сон, які шкодять здоров'ю

Сон — це фізіологічний процес, який є невід’ємною частиною нашого життя. Оптимальна тривалість сну становить 8-10 годин. Міцний, здоровий сон дає можливість організму запастися силами на наступний день. Коли нічний відпочинок коротшає, стає неспокійним, страждає як фізичний, так і розумовий стан людини.

Повноцінний сон просто необхідний для нас, так як ми схильні до постійних стресів, емоційних переживань, після чого потрібне відновлення. Сон важливий не тільки для людей, а й тварин, риб. Поява сонливості у нас залежить від рівня гормону мелатоніну в крові. У свою чергу, його концентрація обумовлена ​​ступенем освітленості в кімнаті або на вулиці. Існує кілька міфів, які є не тільки недостовірною інформацією, а й негативно впливають на наше здоров’я.

Міф №1. Багато хто з нас вважають, що сон до 24:00 є більш корисним, тому кожну годину сну до опівночі прирівнюють до 2 годих повноцінного відпочинку.

Дійсно, цей період ночі особливо важливий для організму, проте не варто через це вкорочувати тривалість усього сну. Щоб людина нормально виспалася, сон повинен пройти певні стадії. Перша з них триває якраз до півночі. Вона найтриваліша. За цей час в організмі протікає найбільша кількість метаболічних процесів. Якщо людина заснула після півночі, їй слід спати значно довше, щоб відновити свої сили. Оптимальний час для засинання — 22:00.

У кожного з нас є генетична схильність, яка, в тому числі, стосується і сну. Вона визначає кількість годин, необхідних для відпочинку. Ось чому одним людям вистачає 5 годин, другі — можуть спати 10-11 годин.

У середньому оптимальна тривалість сну становить 7-8 годин на добу.

За відсутності повноцінного нічного відпочинку у людини підвищується ризик розвитку захворювань, пов’язаних з розладом обмінних процесів, зниженням імунітету, дисфункцією імунної системи.

Міф №2. Деякі з нас вірять в те, що алкоголь, випитий на ніч, полегшує процес засинання і робить сон більш міцним. Навіть народна медицина рекомендує прийом спиртних напоїв для лікування безсоння.

Традиційна медицина іншої думки з цього приводу. Насправді, алкоголь прискорює процес засинання, однак сон на тлі сп’яніння стає неспокійним. Часті пробудження обумовлені появою вогнищ активності в головному мозку. Недарма лікарі відзначають тенденцію до появи частих головних болів, поганого настрою, неврозів у людей, які зловживають спиртними напоями. Крім того, на ранок після вечірнього прийому алкоголю, чоловік відчуває себе розбитим, він злий, ослаблений, через що його працездатність значно знижується.

Міф №3. Деякі люди вважають, що можна спати при яскравому освітленні, і це ніяк не відображається на якості сну.

Справа в тому, що процес переходу фази засинання в сон обумовлений концентрацією гормону мелатоніну в крові. Його продукція збільшується щодня, як тільки починає сутеніти. У зв’язку з цим, при включеному світлі вироблення гормону порушується, наслідком чого є утруднене засинання і неспокійний сон.

Міф №4. Буває, що людина засинає сидячи, в незручній позі. Багато хто вважає це нормою, проте це не зовсім так. Щоб сон був повноцінним, людині потрібно розслабитися. Сон в незручному положенні, можливо, буде міцним, проте після пробудження людину буде турбувати дискомфорт в області шиї, попереку, а також набряклість нижніх кінцівок.

Міф №5. Кожен з нас, хоч раз, хотів би поспати до обіду. Багато хто так і робить у вихідні 777 дні, вважаючи це корисним. Щоб відчувати себе бадьорим, нормалізувати сон, необхідно скласти певний графік нічного відпочинку.

Людині необхідно приблизно в один і той же час засинати і прокидатися. Цю рекомендацію потрібно дотримуватися і в вихідні дні. Не слід спати цілий день. Тривалість сну можна збільшити приблизно на 1-2 години.

Якщо чоловік спить більше 9 годин і відчуває себе розбитим, слід проконсультуватися з лікарем. Це може вказувати на розвиток захворювань.

Статтю підготував лікар-невропатолог Валько Руслан Андрійович

Ціни