Щорічна і завжди актуальна проблема – кліщі

Щорічна і завжди актуальна проблема – кліщі

З настанням теплих днів нас так і тягне на природу. Але крім отримання задоволення, ми можемо зіткнутися з деякими проблемами. Так, навесні підвищується ризик укусу кліщів. Вони є переносниками таких серйозних захворювань, як кліщовий енцефаліт, бореліоз.

Потрапляючи на поверхню шкіри, кліщ не відразу кусає людину. Він довго шукає підходяще місце, вибирає ділянку, де найтонша шкіра. Це може бути пахова область, зона пахв, шия, живіт. У момент укусу людина може не відчувати болю, так як в слині комахи містяться знеболюючі речовини.

Кліщів можна зустріти в лісах, міській межі (парках, біля будинків). Вони не люблять спеку, тому особливо активні ввечері, в прохолодну погоду, в похмурий день. Зазвичай комахи “нападають” на людину з дерев або кущів висотою до 50 сантиметрів.

Після укусу кліща не варто чекати, коли він сам покине тіло людини. Цим можна тільки втратити час. Що ж потрібно робити в такому випадку?

Варто звернутися до лікаря. Видалення кліща має проводити кваліфікований лікар-хірург. Якщо ж такої можливості немає, далі декілька рекомендацій для вас.

Насамперед слід схопити комаху пінцетом, як можна ближче до шкіри. Далі обертальними рухами необхідно його дістати, при цьому пінцет потрібно утримувати рукою перпендикулярно поверхні кожних покривів. Кліща слід повернути навколо осі і витягти зі шкіри.

Ще одним варіантом його видалення є використання міцної нитки. Її слід зав’язати ближче до хобота, після чого нитки потрібно розвести в різні боки і обертати. Таким чином, вдається викрутити кліща з тіла.

Важливо пам’ятати, що в момент видалення забороняється здавлення комахи, адже її інфікований вміст може проникнути в рану. Якщо кліщ буде видалений не в повному обсязі, його частини, які залишилися в шкірі, можуть викликати розвиток запального процесу з подальшим нагноєнням.

Якщо в момент вилучення в товщі шкірних покривів залишилася його головка, то це місце слід обробити спиртовмісним засобом. Потім головку потрібно видалити за допомогою стерильної голки (як звичайну скалку). В кінці маніпуляції шкіру рекомендується знову протерти антисептиком.

Видалений кліщ повинен бути поміщений в банку, віднесений до лабораторії для подальшого дослідження. В іншому випадку комаху слід спалити. Навіть при отриманні негативного результату аналізу, не можна повністю виключити ризик розвитку інфекційної хвороби, адже в лабораторії не завжди є можливість виявити всі захворювання, які переносяться кліщами.

Як уберегти себе від кліща?

Вирушаючи на природу, слід подумати про заходи попередження укусу кліща. До профілактичних заходів належать такі:

  • голову слід закривати капюшоном або капелюхом;
  • треба вибирати закрите взуття;
  • сорочка повинна бути заправлена ​​в штани, мати довгий рукав з манжетами;
  • брюки необхідно заправляти в чоботи, тобто закривати область гомілковостопного суглоба, щиколотки;
  • одяг краще вибирати світлих відтінків (на ньому простіше побачити кліща);
  • обов’язково потрібно використовувати спеціальні захисні засоби проти укусів кліщів;
  • кожні 20 хвилин слід оглядати свій одяг і відкриті ділянки тіла на предмет наявності комахи.

Варто пам’ятати, що кліщ щільно присмоктується до шкіри протягом 1,5 годин, тому в цей час потрібно постаратися повністю видалити його з тіла.

Ще одним методом профілактики є вакцинація. Щеплення слід робити за кілька місяців до початку весняно-літнього сезону. Звичайно, існує екстрена вакцинація, проте ефект від неї настає приблизно через півтора місяці.

Найбільш частим наслідком кліщового укусу є розвиток вірусного енцефаліту. Симптоми патології з’являються через 10-14 днів після присмоктування упал на 60% комахи. Іноді інкубаційний період може тривати до 30 днів. Клінічно хвороба проявляється різким підвищенням температури до 40 градусів, головним, м’язовим болем, дискомфортом в області попереку.

Також можуть турбувати болі в очних яблуках, інтенсивність яких посилюється при яскравому освітленні. Важка форма захворювання проявляється судомами, порушеннями чутливості, рухової активності, розладом свідомості (аж до коми).

Ще одним серйозним захворюванням вважається кліщовий бореліоз. Клінічні симптоми з’являються через 14 днів. У місці присмоктування з’являється червона пляма з блідим центром (по типу кільця), яка через пару днів починає збільшуватися і мігрувати. Загальні симптоми патології нагадують ознаки застуди. Так, спостерігається нездужання, головний біль, гіпертермія, м’язові, суглобові болі. Несвоєчасне лікування може призвести до хронізації патологічного процесу.

Статтю підготував лікар-хірург, проктолог Майборода Віктор Володимирович

Ціни